נעים להכיר- לולב

נעים להכיר- לולב

מה זה לולב? מאיפה לקוח שמו? כיצד ניתן לזהות לולב? מהו שימושו של הלולב בחג הסוכות? על כך בכתבה שלפניכם:

מהו לולב:

הלולב הוא הענף האמצעי של הדקל, שבשונה משאר הענפים בצדדים נשאר כפות ולא נפתח. עץ הדקל צומח באזורים חמים שבהם מי התהום גבוהים יחסית, כמו הערבה, מדבר סיני ובאזור ים המלח. הצמח מכונה "לולב" מלשון "לו-לב", כלומר שהוא הלב (המרכז) של הדקל. הלולב רך יחסית יותר מכל שאר העלים בעץ הדקל ובתרבויות מסוימות נוהגים לאכול את הלולבים של עצי הדקל הצעירים, לפני שהלולב מתקשה.

לולב ביהדות:

בתורה בספר ויקרא נאמר:
"ולקחתם לכם ביום הראשון פרי עץ הדר, כפת תמרים וענף עץ עבות וערבי נחל ושמחתם לפני ה' אלוקיכם שבעת ימים" (ויקרא כג', מ').

הגמרא במסכת סוכה עורכת בירור מהו אותו "כפות תמרים", וכבר בראשית דרכו של הדיון היא מניחה שזהו חלק מעץ הדקל שעליו צומחות תמרים. בסוף הדיון הגמרא מגיעה למסקנה שזהו הלולב שנחשב "כפוּת" בגלל שעליו סגורים וצמודים לשדרתו. יש לציין שכבר מקדמא דנא היה ידוע ש"כפות תמרים" הם הלולב והגמרא ניסתה למצוא אסמכתא לכך בכתובים.

הלולב הוא המין הגבוה ביותר מבין כל שאר המינים והוא מסמן את "עמוד השדרה" של העם. הלולב מסמל יציבות וביטחון ולכן חלק מהלכות הלולב מדגישים שעל הלולב להיות ישר. על הלולב להיות גבוה באופן בולט יותר מההדס ומהערבה ולכן ע"פ ההלכה יש להקפיד שיהיה לפחות טפח הפרש בין ההדס והערבה לבין הלולב.
מכיוון שהלולב הוא המין הבולט ביותר מבין הארבעה השתרש שכאשר עוסקים בארבעת המינים קוראים להם בקיצור "לולב". מסיבה זו כאשר אנו מברכים על נטילת ארבעת המינים אנו מברכים "אשר קידשנו במצוותיו וציוונו על נטילת לולב".

לולבים בארץ ישראל ובתפוצות:

בארץ ישראל האקלים נוח לגידול לולבים שכן בקיץ חם ובחורף לא קר מידיי, כך שיש בארץ מטעים רבים של לולבים. לרוב כמות הלולבים שמיוצרים בארץ אינם מספיקים לצורך האוכלוסייה הגדולה המקפידה על מצוות ארבעת המינים ולכן ישנו ייבוא של לולבים מאזור ירדן ("לולבי הבקעה") וממצרים ("לולבי אל-עריש").
בעבר כאשר עם ישראל גלה אל מחוזות רחוקים השגת לולב לחג הסוכות הפכה למשימה לא פשוטה כלל, שכן האקלים במדינות בהם חיו היהודים לא התאים לגידול דקלים. כך למשל באירופה היה חוסר משמעותי בלולבים מכיוון שבחורף הטמפרטורות יורדות לפחות מ-5 מעלות, דבר שלא מאפשר לעץ הדקל להמשיך להתקיים. מסופר בגמרא שאנשי "כרי הים" היו מורישים את הלולבים שלהם לבניהם מכיוון שידעו שלא ניתן להשיג לולבים, והם השתמשו בהיתר להשתמש בלולבים יבשים בשעת הדחק.
ברוך ה' היום זכינו לגור בארץ ישראל ובקלות להשיג לולב לחג הסוכות, ולכן עבורנו אין זו "שעת הדחק" ולולב יבש נחשב פסול.

הלכות הלולב:

על מנת לקבל פירוט הלכתי בנוגע ללולב ראו את הכתבה העוסקת בכשרות הלולב. לצורך העניין נכתוב כאן את עיקרי ההלכות של הלולב:

  • על אורכה של שדרת הלולב להיות 4 טפחים, שהם בין 32 ל-39 ס"מ, תלוי לפי איזו שיטה הולכים.
  • אסור שהתיומת, דהיינו העלה האמצעי והארוך של הלולב, להיות מפוצלת לשניים באורך שמגיע עד לחצי השדרה. לולב שיש לו תיומת כזאת פסול.
  • אם נחתכה התיומת אפילו קצת הלולב פסול.
  • אסור ללולב להיות עקום. אם הוא עקום במקצת הלולב כשר, אך אם הוא עקום מאד אז הוא פסול, אלא אם כן הוא התעקם לאחור שאז זוהי דרך גידולו ומותר.
  • לולב שרוב עליו נתלשו פסול לשימוש בחג.
סגירת תפריט
Show Buttons
Hide Buttons