שוק ארבעת המינים

שוק ארבעת המינים

בס"ד

מה מושך כל כך הרבה אנשים לשווקי ארבעת המינים? איך בוחרים את הסט הכי טוב? איך נזהרים שלא יעבדו עלינו? על כך בכתבה הבאה.

 

שוק ארבעת המינים- ההפנינג היהודי הגדול של השנה:

שוק ארבעת המינים הוא בלי ספק האירוע ההמוני והגדול ביותר של חודש תשרי בפרט ושל כל השה בכלל. בכל שנה לקראת חג הסוכות נפתחים בערים שווקים גדולים וססגוניים של ארבעת המינים, שבהם דוכנים רבים של סטים מכל הסוגים, כל הגדלים ולפי כל המנהגים.

רק כדי לסבר את האוזן- סחר ארבעת המינים מוערך ביותר מ-80 מיליון (!) שקלים בשנה, כאשר בתוכם נמכרים כ- 700 אלף סטים של ארבעת המינים. איפה כל זה מתרחש? ובכן, יש מוכרים פרטיים המנסים למכור את מרכולתם דרך הטלפון או דרך שלטים על לוחות המודעות האזוריות, אך ללא ספק נתח גדול ומשמעותי מהסכומים האלה מתנקזים אל אותם 3-4 ימים של שווקי ארבעת המינים.

מידי שנה, כמעט כל עיר בארץ מארגנת רחבה גדולה ומקצה אותו עבור שוק ארבעת המינים. בערים גדולות כמו ירושלים יש אפילו כמה כאלה. העירייה משכירה עמדות מכירה לסוחרי ארבעת המינים על פי מכרז ולבסוף משבצת אותם לפי הגרלה או לפי שיטת "המיקום הטוב למרבה במחיר".

עלויות השכירות גבוהות, אך אין סוחר שיגיד שהן לא משתלמות. מידי שנה נוהרים אלפים של אנשים אל הדוכנים, ובשוק מתרחשת חגיגה של ממש. בין ההמונים המגוונים ניתן לראות הורים המחזיקים ילדים נרגשים ומסבירים להם על הכשרויות השונות, בחורים בגילאי העשרה שרק מחכים לאירוע כדי להפגין ברבים את כישורי המיקוח שלהם, בחורי ישיבות המעיינים בדקדקנות בסחורה המוצעת, זקנים חרדיים עם זכוכיות מגדלת הבוחנים בעין ביקורתית אתרוגים ומחפשים עליהם "בלעטאלאך", ותור ארוך כאורך הגלות לפני "רב הכותל" שנותן בשמחה את חוות דעתו על הסטים וכן נותן תשובות הלכתיות על כשרותם.

כמה עולה סט בשוק?

קודם כל לפני שמגיעים לשוק חשוב מאד לדעת את הלכות ארבעת המינים, וגם אם זה לא בדקדוק רב מומלץ לדעת את ההלכות הבסיסיות ואת ההבדלים המהותיים בין "כשר" ל"מהודר", שכן ההבדל הזה הוא שיוצר את הפערים המשמעותיים כ"כ בגובה המחיר בין הסטים השונים שיוצעו לכם.

המחיר לסט משתנה משנה לשנה. חשוב להבין שבדומה לשוק פירות וירקות, גם ארבעת המינים הם מיני ירק, ויש הבדל בין שנה לשנה ביבולים. שנת בצורת או שנה שבה החורף נמשך מעבר לרגיל יכולים ליצור תנודות משמעותיות בגובה הסטים.

שוק ההדסים לרוב לא משתנה משנה לשנה, שכן את ההדסים מגדלים בשדות בכל רחבי הארץ ולרוב האספקה של ההדסים לקראת החג היא סדירה. שוק הלולבים לדוגמא שונה בתכלית, שכן רוב הלולבים לא מגיעים מייצור פנים ארצי, אלא מאזור ירדן (לולבי הבקעה) ומצרים (לולבי אל-עריש), לכן המחיר תלוי מאד בגחמותיהם של בני דודינו…

לרוב מחיר של סט רגיל אמור לנוע בין 70 ₪ לסט הפשוט ביותר המכונה "כשר לברכה" לבין 150 ₪ בשביל סט מהודר, המכונה "מהדרין"\"מהודר א'"\ "מהודר א'א' ", וכל המרבה ב"אלפים" הרי זה משובח.

כדאי במיוחד להיזהר מסוחרים שמנסים להציע סט כשר במחיר זול באופן משמעותי משאר השוק, שכן לעיתים יש סוחרים לא אמינים שכל עניינם הוא לעשות כסף קל, המנסים למכור לציבור שאינו בקיא בהלכות ארבעת המינים סטים בכשרות מפוקפקת.

גם מהצד השני כדאי להיזהר, יש סוחרים שינסו למכור ללקוח סטים מהודרים הרבה יותר ממה שהוא צריך בטוענה שזה הסט הכשר וכל דבר אחר לא נחשב מבחינתו כשר. משום כך כדאי לדעת בדיוק מה הם ההלכות הבסיסיות של ארבעת המינים, וגם אם אנחנו מחפשים סט מהודר עלינו לדעת בדיוק מהו ההידור אותו אנו מחפשים ולא להיתפס להידורים מיוחדים המייקרים את הסט באופן שיעשה לנו כואב בכיס וכואב בלב.

טיפים חשובים:

חשוב לא לשכוח שזה שוק, ובשוק חובה להתמקח (זה אפילו חלק בלתי נפרד מהנאת הקנייה). תתפלאו לראות שסט שסוחר כלשהו הציע לכם במחיר כלשהו יורד אפילו ביותר מחצי אחרי שהוא יגלה שאתם לא קלים כ"כ לשכנוע…

הקציבו לעצמכם כמה כסף אתם מוכנים להשקיע. אם הקצבתם לעצמכם שתשלמו 90 ₪ לסט אל תרדו מזה. מצאו סט שמוצא חן בעינכם ותגיד למוכר שזה מה שהקצבתם וזה מה שיש, ואז תשאלו- מוכר או לא מוכר? ברוב הסיכויים תמצאו את עצמכם עם הסט המבוקש.

בשווקים קטנים עלול להיות מצב של "קרטל", כלומר שקבוצת הסוחרים מתארגנת וקובעת בינה לבין עצמה את המחיר לצרכן, ובכך הם יכולים למכור סטים בסכומים אסטרונומיים וללא תחרות. למזלנו תופעה זו נדירה בגלל התחרות הרבה הענף, אך ליתר ביטחון כדאי מראש לבדוק מה פחות או יותר המחיר השנה לסט, ועל פי זה לבחון האם המחיר סביר או לא.

כמו בכל שוק, מי שבא לקראת הסוף מרוויח סחורה טיפה פחות מובחרת- אבל במחירים זולים משמעותית. כדאי להתעדכן באיזה יום ושעה נסגרת המכירה. ישנם שווקים שבהם העירייה מציבה בולדוזר שמפזר את השוק בדיוק בשעה שהוא אמור להסתיים, כך שהמוכרים מזדרזים לגמור את הסחורה שלהם וזוהי "עת רצון" נהדרת להשיג סט טוב בזול.

לסיום…

שוק ארבעת המינים הוא חוויה מיוחדת. גם אם אתם לא מעוניינים בהכרח לקנות סט בשוק ארבעת המינים, מומלץ בחום רק לבוא ולראות את ההפנינג הגדול של החודש. יש שווקים ענקיים ברחבי הארץ, בעיקר בבני ברק וירושלים, שלצפות בהם זו חוויה נפלאה וחינמית. כדאי גם להביא את הילדים ולהסתכל איתם על הדוכנים, להסביר להם על הכשרויות השונות, ועל ארבעת המינים ושמותם.

אומנם אפשר להתלונן הרבה על השוק, על איך שהדת בקלות יכולה להפוך למסחרה ועל סוחרים רמאים. אך כדאי להציג לילדים, וגם לעצמנו, את הצדדים היפים של השוק. לא בכל יום אנחנו יכולים לראות איך רבבות אנשים מחפשים בכל כוחם להדר במצוות, לקנות את הסט הכי יפה כדי לקיים את הפסוק "זה אלי ואנוהו", ולא משנה כמה זה יעלה.

מה עוד, שבשוק תגלו שפה שלמה שלא הכרתם, החל מ"קוישלאך", דרך "גארטעל" וכלה ב"בלעטאלאך". למי שעוד לא מכיר את הטרמינולוגיה המורכבת- מומלץ לעיין במילון מונחים שהכנו בדיוק בשבילכם.

 

סגירת תפריט
Show Buttons
Hide Buttons